Negro
Negro
A szakirodalom a Negro történetét az Osztrák-Magyar Monarchia felbomlásával kezdi. Trianon után Magyarország édességkészítő iparának a túlnyomó része ugyanis az új határokon kívül maradt. Növelni kellett tehát az országon belüli édességtermelést. 1922-ben a Dreher Antal Serfőző Részvénytársaság Kőbányán, a sörgyár mellett Csokoládé- és Cukorkagyárat alapított. A Dreher-Maul néven bejegyzett vállalat négy évvel később számos európai országból felvett munkással indította el a keménycukorka gyártását.
A külföldi cukrászok között P. Negro a savanyú cukorka gyártása, formázása közben keletkezett felesleg újrahasznosításán dolgozott, amikor kitalálta a Negrót. Eleinte úgy használták fel a hulladékot, hogy abba a cukorba olvasztották vissza, amiből kiesett. Csakhogy az így előállított cukorka ragadós lett. P. Negro ezért mással is kísérletezett: mentollal és ánizzsal ízesítette a "selejtet". A Negro cukor tehát véletlenül született, a receptúrája azonban még ma is szigorú gyártási titok.
Borsódi Mihály, a Budapest Csokoládégyár egykori igazgatója, több édességipar-történeti könyv szerzője szerint amilyen titkos a gyógycukorka összetétele, olyan rejtélyes P. Negro élete és munkássága is. Szinte semmit nem jegyeztek fel a szakkönyvek róla.
Az összetételt egyébként máig gyártási titokként őrzik, akárcsak a Coca Coláét. Állítólag a harmincas évektől - amikor a Stühmer gyártotta a torok kéményseprőjét - ismert művészek, például Karády Katalin és Jávor Pál is ezzel tartották karban a hangszálaikat.
1990-ig csak a hagyományos ánizs-mentol ízesítéssel, fekete színben készült.
A kor emblematikus édesipari terméke, a köznyelvben több szállóige kapcsolódik hozzá:
"Olyan sötét vagy, hogy világít a Negro a szádban."
vagy "Olyan sötét vagy, hogy hozzád képest a Negro egy atomvillanás."
A nyolcvanas években még Negro-rágógumi is forgalomban volt.
A szerencsi üzemben készült méz-mentolos (sárga) és meggy-mentolos (piros) ízben is. Az extra erős Negro fehér, az eukaliptuszolajjal készült euka-mentolos Negro pedig zöld színű. A győri méz Negro (sárga) egy közönséges mézízű cukorka, se mentol, se ánizs nincs benne.
2006. január 2. óta a Győri Keksz Kft. a tulajdonosa a cukorkamárkának. 2007-ben újra boltokba került a méz-mentolos ízesítésű Negro.